Türkiye’den Dünyaya tedarik ettiği güneş panelleri 1 GW’a ulaştı

 

İstanbul Tuzla’daki fabrikasında yıllık 800 MW’lık  güneş paneli üretim kapasitesi ve 400 MW’lık   güneş hücresi üretim kapasitesine sahip olan HT Solar, başta ABD olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına da ihracat gerçekleştiriyor. ABD ve Avrupa’nın ihracat şartları için gerekli tüm sertifikalara sahip olan HT Solar, kurulduğu 2016 yılından bu yana Türkiye dahil tüm güneş paneli sevkiyatının 1 GW’a ulaştığını açıkladı. 3,5  yıl gibi kısa bir sürede üretimine ve sevkiyatlarına aralıksız devam eden şirket, bu dönemde en çok ABD olmak üzere; Macaristan, Slovenya, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya, Ukrayna, Hollanda, Meksika’nın yanı sıra iç pazara yaptığı sevkiyatlarla referans projelerini artırdı.

 

Daha yüksek verimli panellerin üretimine başlanacak

Pandemi henüz Türkiye’de başlamadan, 2020 başında süreci öngörerek hammadde stoğu yaptıklarını, güçlü finansal yapıları ve tedarik zincirleri sayesinde de üretime ve sevkiyatlarına büyük oranda  devam ettiklerini söyleyen HT Solar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmet Beler, “ HT Solar olarak, dünyanın ve Türkiye’nin sahip olduğu güneş enerjisi potansiyelini çevreci vizyonla daha iyi kullanmasına katkı sağlamayı ve enerji maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyoruz. Şu anda üretim hattımızı 158,75mm’lik hücrelerle üretim yapmaya uygun hale getirdik, yakın zamanda 166 mm’lik ve 182mm’lik hücrelerle de üretime başlayacağız. Bu konuyla ilgili üretim hattımıza  gerekli yatırımları yapmaya devam ediyoruz. Sonrasında ise MBB olarak adlandırılan ve multi-busbarlı daha yüksek verimli panellerin üretimine başlayacağız. Üretim hattımızda yapacağımız iyileştirmelerle ve yeni yatırımlarla üretim kapasitemizi artırarak global projelere daha fazla panel tedariği sağlamayı ve yeni pazarlara açılmayı planlıyoruz.” dedi.

 

Dünyanın en iyi performans gösteren üreticilerinden biri

HT Solar, son olarak ABD merkezli test laboratuvarı olan ve sektörün en prestijli kurumları arasında yer alan PVEL’in hazırladığı PVEL 2020 PV Güvenirliği Değerlendirmesi’ne İstanbul, Türkiye’deki fabrikasında üretilen ürünlerle girmeyi başaran tek Türk üretici oldu. Yüksek performanslı panelleriyle dünya çapında birçok projede yer alan HT Solar, 2016 yılından bu yana Türkiye’den dünyaya güneş paneli sevkiyatını 1GW’ a ulaştırarak, güçlü finansal yapısı, kaliteli üretimi ve yüksek kapasitesi ile daha fazla global projenin çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

http://www.haberekonomi.com.tr/index.asp?sayfa=haber&icerik=12699

https://www.yenienerji.com/ht-solar-in-gunes-paneli-sevkiyati-1-gw-a-ulasti